psmr2015 mini banner topo

Conference Program

Invited Speakers

 

  • Bharat Biswal


    Short Biography
  • Roger Gunn


    Short Biography
  • Johan Nuyts


    Short Biography
  • Hugo Alexandre Ferreira


    Short Biography

 

Scientific Program

Click Here to Download the Final Program

Click Here to View the Conference Record

 

  • DAY 1 ( 29.May.2017 )

    Time Topic
    8h30m Registration
    9h15m - 9h30m Welcome Message, Pedro Almeida (Instituto de Biofísica e Engenharia Biomédica, Portugal)
    9h30m - 10h10m Invited Talk I
      9:30 – “Recent Advances in Resting State Connectivity”, Bharat Biswal (New Jersey Institute of Technology, USA) (IT1) - (30’+10’)
    10h10m - 11h10m Software Session I (Chair: Dimitri Visvikis) - (15’+5’)
      10:10 – “Motion correction and multi-atlas attenuation correction applied to a simultaneous bolus/infusion PET-MR brain study”, Inés Mérida, Clara Fonteneau, Anthonin Reilhac, Jérôme Redouté, Zacharie Irace, Marie-Françoise Suaud-Chagny, Alexander Hammers, Nicolas Costes (OP1)
      10:30 – “MR-Derived Spatial Basis Functions for Reduced Dose PET Image Reconstruction”, James Bland, Abolfazl Mehranian, Martin A Belzunce, Sam Ellis, Colm J McGinnity, Alexander Hammers, Andrew J Reader (OP2)
      10:50 – “Effect of gaussian smoothing on ZTE-based attenuation correction for PET/MR”, João M. Sousa, Mathias Engström, Håkan Ahlström, Mark Lubberink (OP3)
    11h10m - 11h45m Coffee Break
    11h45m - 13h05m Instrumentation Session I (Chair: Alberto Del Guerra) - (15’+5’)
      11:45 – “Use of a Single INSERT Prototype Detector to Validate a Practical Calibration Procedure for a Clinical SPECT-MRI System Incorporating a Multi-Mini Slit-Slat Collimator”, Débora Salvado, Kjell Erlandsson, Michele Occhipinti, Carlo Fiorini, Jurgen Willems, Pieter van Mullekom, Zoltan Papp, Miklos Czeller, Kalman Nagy, Brian F. Hutton (OP4)
      12:05 – “A Head Coil System with Integrated Transmission Source for Accurate Attenuation Correction in PET/MRI: Performance Characterization”, Andreas Renner, Lucia Navarro de Lara, Roberta Frass-Kriegl, Ivo Rausch, Elmar Laistler, Ewald Moser, Thomas Beyer, Wolfgang Birkfellner, Michael Figl (OP5)
      12:25 – “First Performance Evaluation of MADPET4: A Small Animal PET Insert for 7 T MRI”, Negar Omidvari, Jorge Cabello, Geoffrey Topping, Florian R. Schneider, Stephan Paul, Sibylle I. Ziegler (OP6)
      12:45 – “Design study of a low-cost PET with 1-meter axial field-of-view for PET/MR systems”, Wai-Hoi Wong, Yuxuan Zhang (OP7)
    13h05m - 14h35m Lunch
    14h35m - 16h35m Applications Session I (Chair: Andrei Iagaru) - (15’+5’)
      14:35 – “MR-assisted low dose PET image reconstruction”, Abolfazl Mehranian, Colm J. McGinnity, Alexander Hammers, Andrew J. Reader (OP8)
      14:55 – “A Quantitative Evaluation of Joint Activity and Attenuation Reconstruction in TOF-PET/MR Brain Studies”, Ahmadreza Rezaei, Georg Schramm, Gaspar Delso, Johan Nuyts, Koen Van Laere (OP9)
      15:15 – “Water content, diffusion measures (DTI/DKI) and FET-PET in brain tumours: investigating similarities and differences”, Ana-Maria Oros-Peusquens, Ricardo Loução, Karl-Josef Langen, Nadim Jon Shah, Hugo Ferreira (OP10)
      15:35 – “68Ga-RM2 PET/MRI in Patients with Biochemically Recurrent Prostate Cancer and Negative Conventional Imaging”, Caitlyn Harrison, Ida Sonni, Andreas Loening Shreyas Vasanawala, Andrei Iagaru (OP11)
      15:55 – “Towards Integration of PET/MRI with Radiation Therapy Treatment Planning of Head/Neck Cancers – Chest Board Attenuation Correction”, Anders Olin, Claes N. Ladefoged, Sune H. Keller, Barbara M. Fischer, Adam E. Hansen, Flemming L. Andersen (OP12)
      16:15 – “Harmonisation of image reconstruction and analysis across the Dementias Platform UK centres”, Pawel J. Markiewicz, Karl Herholz, Catherine J. Scott, David Cash, Jonathan M. Schott, Brian F. Hutton, J. C. Matthews, Nick Fox, Frederik Barkhof, Sebastien Ourselin (OP13)
    16h35m - 17h00m Coffee Break
    17h00m - 18h00m Software Session II (Chair: Andrew Reader) - (15’+5’)
      17:00 – “Iterative, direct LOR PET Image Reconstruction of Human Brain Data for the Siemens mMR Biograph”, Juergen J. Scheins, Jakub Baran, Christoph Lerche, Nadim Jon Shah, Gary Egan, Zhaolin Chen (OP14)
      17:20 – “Quantitative investigation of uniform attenuation correction for brain PET/MR”, Jarmo Teuho, Antti Karlsson, Jouni Tuisku, Jani Linden, Hidehiro Iida, Mika Teräs (OP15)
      17:40 – “Motion Corrected DWI with Integrated T2 Mapping for Multi-Parametric PET/MR Imaging”, Mathias Engström, Patrik Brynolfsson, Mikael Skorpil (OP16)
    18h00m - 18h15m Presentation from the Portuguese IEEE EMB Chapter, Miguel Morgado (Universidade de Coimbra, Portugal) - (13’+2’)
    18h15m Closing
  • DAY 2 ( 30.May.2017 )

    Time Topic
    9h00m -  9h40m Invited Talk II
      9:00 – “PET attenuation and partial volume correction in (TOF-)PET/MR”, Johan Nuyts (University of Leuven, Belgium) (IT2) - (15’+5’)
    9h40m - 11h00m Software Session III (Chair: Kris Thielemans)
      9:40 – “MLACF PET Reconstruction with a Supplemental Transmission Source”, Ester D’Hoe, Koen Salvo, Stefaan Vandenberghe, Michel Defrise (OP17)
      10:00 – “Evaluation of shift-invariant image-space PSFs for the Biograph mMR PET Scanner”, Martin A. Belzunce, Abolfazl Mehranian, Zacharias Chalampalakis, Andrew J. Reader (OP18)
      10:20 – “Development, validation and application of a rebinner with rigid motion correction for the mMR scanner”, Anthonin Reilhac, Inés Mérida, Zacharie Irace, Mary C. Stephenson, Chen, John J. Totman, David W. Townsend, Hadi Fayad, Nicolas Costes (OP19)
      10:40 – “Feasibility of enhancing PET-MR atlas-based attenuation correction using joint reconstruction of activity and attenuation”, Abolfazl Mehranian, Habib Zaidi, Alexander Hammers, Andrew J. Reader (OP20)
    11h00m - 11h30m Coffee Break
    11h30m - 13h10m Applications Session II (Chair: Roger Gunn) - (15’+5’)
      11:30 – “A multimodality assessment of myocardial perfusion quantification using dynamic contrast enhanced magnetic resonance and 15O-labelled water positron emission tomography imaging”, Giorgios Papanastasiou, Michelle Claire Williams, Marc R. Dweck, Saeed Mirsadraee, Nicholas W. Weir, Alison Fletcher, Christophe Lucatelli, Dilip Patel, Edwin J. R. van Beek, David E. Newby, Scott Semple (OP21)
      11:50 – “68Ga PSMA-11 PET/MRI in Patients with Newly Diagnosed Intermediate and High-Risk Prostate Cancers”, Sonya Park, Claudia Zacharias, Caitlyn Harrison, Pejman Ghanouni, Geoffrey Sonn, Andrei Iagaru (OP22)
      12:10 – “Studies and Results with the new MRSolutions Cyrogen-free Simultaneous In-Bore PET-MR 7T/24 Dual Ring PET based on J-series TSV SensL”, John McGrath, P. Doughty, Ruslan Garipov, G. Martin, Rosie Pegg, N. Schramm, Carl Jackson, Debbie Herbert, John Murphy (OP23)
      12:30 – “Repeatability of ZTE bone maps of the head”, Gaspar Delso, Brice Fernandez, Florian Wiesinger, Yiqiang Jian, Chad Bobb, Floris Jansen (OP24)
      12:50 – “Development and Preliminary Results of a Preclinical SPECT/MR Insert”, Michele Occhipinti, Marco Carminati, Giovanni L. Montagnani, Kalman Nagy, Gabor Legradi, Zoltan Nyitrai, Andre Kühne, Domokos Máthé, Carlo Fiorini (OP25)
    13h10m -14h30m Lunch
    14h30m - 16h10m Instrumentation Session II (Chair: Christoph Lerche) - (15’+5’)
      14:30 – “Preliminary performance evaluation of the TRIMAGE PET detector sector”, Matteo Morrocchi, Salleh Ahmad, Nicola Belcari, Maria Giuseppina Bisogni, Niccoló Camarlinghi, Julien Fleury, Marco Piendibene, Giancarlo Sportelli, Alberto Del Guerra (OP26)
      14:50 – “Development of MRC-SPECT-II: The Second-Generation MR-Compatible SPECT System for Hyperspectral MR/SPECT Imaging”, Elena Maria Zannoni, Xiao-Chun Lai, Paul Seller, Matthew C. Veale, Matthew D. Wilson, Ling-Jian Meng (OP27)
      15:10 – “Gradient transparency characterization of carbon fibre composites using an NMR probe”, Nicolas Gross-Weege, Thomas Dey, Pierre Gebhardt, David Schug, Björn Weissler, Volkmar Schulz (OP28);
      15:30 – “MR Compatible High- & Low-Voltage Generation”, Robert Becker, Alfred Buck, Chiara Casella, Volker Commichau, Diogo di Calafiori, Günther Dissertori, Afroditi Eleftheriou, Jannis Fischer, Alexander S. Howard, Mikiko Ito, Parisa Khateri, Jisoo Kim, Werner Lustermann, Josep F. Oliver, Christian Ritzer, Ulf Röser, Markus Rudin, MGeoffrey Warnock, Bruno Weber, Matthias Wyss (OP29)
      15:50 – “A Compact Detector Module Design based on FlexToT ASICs for Time-of-Flight PET-MR”, José M. Cela, Lluis Freixas, Juan Ignacio Lagares, Jesús Marín, Gustavo Martínez, J. Javier Navarrete, Juan C. Oller, José M. Pérez, Pedro Rato, Icíar Sarasola, Oscar Vela, José M. Fernández-Varea, David Gascón, Sergio Gómez, Ricardo. Graciani, Joan Mauricio, David Sánchez, Andreu Sanuy, Oscar de la Torre, David Badia (OP30)
    16h10m - 16h30m Coffee Break
    16h30m - 17h30m Industrial Session (Chair: Gaspar Delso) - (10’+5’)
      16:30 – Brucker -  Gabriel Pavon
      16:45 – SensL - John Murphy
      17:00 – Mediso - Sandor Hobor
      17:15 – Siemens Healthineers - Bjoern Jakoby
    17h30m - 18h10m Invited Talk III (Sponsored by Mind-Brain College of University of Lisbon)
      17:30 – “PET-MR imaging of Neurodegenerative Diseases within the UK Dementia Platform”, Roger Gunn (Imanova and Imperial College London, UK) (IT3) - (30’+10’)
    18h10m Closing
    20h00m Conference Dinner
  • DAY 3 ( 31.May.2017 )

    Time Topic
    9h00m - 9h40m Invited Talk IV
      9:00 – “Multimodality approaches for the study of brain connectivity in health and disease”, Hugo Ferreira (Instituto de Biofísica e Engenharia Biomédica, Portugal) (IT4) - (30’+10’)
    9h40m - 11h00m Instrumentation Session III (Chair: Jorge Cabello) - (15’+5’)
      9:40 – “Edge effect reduction on monolithic LYSO crystals”, Andrea Gonzalez-Montoro, Albert Aguilar, Gabriel Cañizares, Pablo Conde, Liczandro Hernandez, Efthimis Lamprou, Sebastian Sanchez, Filomeno Sanchez, Jose M. Benlloch, Antonio J. Gonzalez, Julio Barberá, Juan V. Catret (OP31)
      10:00 – “Experimental results with TOFPET2 ASIC”, Agostino Di Francesco, Ricardo Bugalho, Luís Ferramacho, Manuel Rolo, José Carlos Silva, Rui Silva, Miguel Silveira, Stefaan. Tavernier, João Varela (OP32)
      10:20 – “The TT-PET project: A thin TOF-PET scanner based on fast silicon detector technology”, Emanuele Ripiccini on behalf of the TT-PET collaboration (OP33)
      10:40 – “PET Performance During Aggressive MR Pulsing on the GE SIGNA PET/MR”, Timothy W. Deller, Chad M. Bobb, Tuoyu Cao, Mohammad Mehdi Khalighi, Floris Jansen (OP34)
    11h00m - 11h30m Coffee Break
    11h30m - 13h00m Poster Session (Chairs: George Loudos, Wai-Hoi Wong) - (3’+1,5’)
      P1 – “Hardware based real time PET detector gain stabilizer”, Floris P Jansen, Tuoyu Cao, Mark Fries, Timothy W Deller, Mohammad Mehdi Khalighi (PP1)
      P2 – “SIRF: Synergistic Image Reconstruction Framework”, Evgueni Ovtchinnikov, David Atkinson, Ottavia Bertolli, Casper da Costa-Luis, Nikos Efthimiou, Ronald Fowler, Christoph Kolbitsch, Julian Matthews, Claudia Prieto, Andrew Reader, Benjamin A. Thomas, Charalampos Tsoumpas, Martin Turner, Kris Thielemans (PP2)
      P3 – “easyPET: characterization of a concept prototype”, Pedro M. M. Correia, Joana Menoita, Ana L. M. Silva, Nazar O. Romanyshyn, Filipe Castro, Filipe D.S. Alves, Pedro M. C. C. Encarnação, Filipe Rodrigues, Ana C. Santos, Carlos Ramos, Francisco Caramelo, Nuno C. Ferreira, Diniz A. Sá, Nuno Matela, Pedro Almeida, Pedro M. Sá, João F.C.A. Veloso (PP3)
      P4 – “Partial Volume Correction in [18F]-FDOPA-PET Kinetic Analysis”, Jorge Cabello, Sibylle Ziegler (PP4)
      P5 – “The PETA6 ASICs for MR-Compatible High-Rate PET Readout in Space Constrained Environments”, Peter Fischer, Michael Ritzert, Ilaria Sacco (PP5)
      P6 – “A direct ray tracing reconstruction algorithm using an adaptative median filter”, Amadeo Iborra, Pablo Conde, Sebastian Sánchez, Antonio J. González, J.M. Alvárez-Gómez, Antonio Soriano, Andrea. González-Montoro, Albert Aguilar, Gabriel Cañizares, Efthimis Lamprou, Laura Moliner, Filomeno Sánchez, Maria J. Rodríguez-Álvarez and Jose M. Benlloch (PP6)
      P7 – “Performance Measurements of a Preclinical PET/MR Insert with Digital Silicon Photomultiplier Technology based on NEMA NU 4-2008”, Patrick Hallen, David Schug, Bjoern Weissler, Pierre Gebhardt, and Volkmar Schulz (PP7)
      P8 – “Utility of textural analysis for the prediction of neoadjuvant chemotherapy response and progression free survival of locally advanced breast cancer; Multimodal approach using F-18 FDG PET/CT and diffusion-weighted MR imaging”, Hai-Jeon Yoon, Bom Sahn Kim, SungJune Jang (PP8)
      P9 – “Development of Variable Pinhole Type Collimator and Prototype SPECT Using the Same”, Hyemi Cha, Young-Jun Jung, Eungi Min, Seungbin Bae, Mincheol Ko, Kisung Lee, Hakjae Lee, Kyeong-Min Kim (PP9)
      P10 – “Comparison of MLAA-derived attenuation maps with and without utilisation of time-of-flight information on attenuation estimation step”, Pavel Nikulin, Alexandr Lougovski, Frank Hofheinz, Jens Maus, Jörg van den Hoff (PP10)
      P11 – “Performance Measurements of the SAFIR Prototype Detector with STiC ASIC Readout”, Robert Becker, Alfred Buck, Chiara Casella, Volker Commichau, Diogo di Calafiori, Günther Dissertori, Afroditi Eleftheriou, Jannis Fischer, Alexander S. Howard, Mikiko Ito, Parisa Khateri, Jisoo Kim, Werner Lustermann, Josep F. Oliver, Christian Ritzer, Ulf Röser, Markus Rudin, Geoffrey Warnock, Bruno Weber, Matthias Wyss (PP11)
      P12 – “Hybrid Head Motion Correction in PET/MR Brain Imaging”, Alaleh Rashidnasab, Benjamin A. Thomas, Richard Manber, Marilena Rega, Ilaria Boscolo Galazzo, Francesco Fraioli, Anna Barnes, Brian F. Hutton, Kris Thielemans (PP12)
      P13 – “PET-MRI Patents Review”, Nichal Gentilal, David Leitão (PP13)
      P14 – “Calculation of the image-derived input function for quantitative FDG PET/MRI human brain studies”, Lalith Kumar Shiyam Sundar, Ivo Rausch, Andreas Hahn, Lucas Rischka, Marius Hienert, Rupert Lanzenberger, Eva-Maria Klebermass, Tatjana Traub-Weidinger, Thomas Beyer, Otto Muzik (PP14)
      P15 – “Pilot validation of the TOFPET1 ASIC using large monolithic blocks”, Albert Aguilar, Andrea González-Montoro, Efthimis Lamprou, Jose M. Monzó, Gabriel Cañizares, Luis F. Vidal, Liczandro Hernández, Pablo Conde, Sebastian Sánchez, Filomeno Sánchez, Antonio J. González, José M. Benlloch (PP15)
      P16 – “Fast 2D MRI Acquisition Scheme for the Continuous Motion Estimation in Integrated PET/MR”, Lynn J. Frohwein, Mirco Heß, Florian Büther, Klaus P. Schäfers (PP16)
      P17 – “PET-MR Attenuation Correction in Dynamic Brain PET: Direct Comparison with PET-CT”, Ayla Mansur, Charlotte Redstone, Graham E Searle, Rexford Newbould, William A Hallett (PP17)
      P18 – “ADVANCE: Alzheimers Disease VisuAlization of braiN ConnEctivity”, Filipe Silva, Hugo Ferreira, Sandra Gama (PP18)
      P19 – “Evaluation of performance of a new high resolution PET/CT system (Mediso LFER 150)”, Göran Rosenqvist, Zsolt Sarnyai, Kálmán Nagy, Miklós Tóth, Akihiro, Rafael Maior, Balázs Gulyás, Christer Halldin, Andrea Varrone (PP19)
      P20 – “New Imaging Method of Positrons Leaving the Source – Application for PET/MR hybrid Scanners", J.J. Scheins, L. Tellmann, C. Lerche, N.J. Shah (P20)
    13h00m - 14h00m Lunch
    14h00m - 15h20m Software Session IV (Chairs: Johan Nuyts) - (15’+5’)
      14:00 – “Attenuation Correction of Cerebellum in PET/MR Data”, Elena Rota Kops, Hubertus Hautzel, Hans Herzog, Christoph Lerche, Nadim Jon Shah (OP35)
      14:20 – “ZTE-based attenuation correction in PET/MR: application to head and neck cancer”, Maya Khalifé, Romain de Laroche, Dirk Bequé, Brian Sgard, Fernando Pérez-García, Marine Soret, Marie-Odile Habertz, Florian Wiesinger, Aurélie Kas (OP36)
      14:40 – “On the Convergence of sMLACF: An Algorithm to Reconstruct the Activity and Attenuation in TOF-PET”, Koen Salvo, Michel Defrise (OP37)
      15:00 – “Estimation of the expected random coincidences from prompt PET data”, Pawel J. Markiewicz, Kris Thielemans, David. Atkinson, Simon R. Arridge, Brian F. Hutton and Sebastien Ourselin (OP38)
    15h20m - 15h50m Coffee Break
    15h50m - 17h30m Applications Session III (Chairs: Hans Herzog) - (15’+5’)
      15:50 – “Synthesis automation of [18F]-THK5117 for PET imaging of tau protein in Alzheimer’s disease”, Ângela C. B. Neves, Vítor H Alves, Francisco C. Alves, Antero J. Abrunhosa, Miguel Castelo-Branco (OP39)
      16:10 – “A trace-based protocol for determining apparent kurtosis validated in a hybrid MR-PET clinical environment”, Ricardo Loução, Ana-Maria Oros-Peusquens, Karl-Josef Langen, Nadim Jon Shah, Hugo Ferreira (OP40)
      16:30 – “Validation of zero-echo-time attenuation correction for dynamic 11C-PE2I PET-MR brain studies”, João M. Sousa, Lieuwe Appel, Jens Sörensen, Torsten Danfors, Elna-Marie Larsson, Gaspar Delso, Florian Wiesinger, Håkan Ahlström, Mark Lubberink (OP41)
      16:50 – “Reduced Acquisition Time PET/MR Quantification: optimisation for amyloid-PET data”, Catherine J. Scott, Jieqing Jiao, Andrew Melbourne, David L. Thomas, Enrico De Vita, Pawel J. Markiewicz, Jonathan M. Schott, Brian F. Hutton, Sebastien Ourselin (OP42)
      17:10 – “PET-MRI in Neuroimaging: technique role in Alzheimer Disease”, Domingos Vieira, Ricardo Verdasca, João Manuel R. S. Tavares (OP43)
    17h30m - 17h40m Prize Awards to Best Communications (2 Oral and best Poster)
    17h40m - 18h00m Concluding Remarks
    18h00m Closing of the Conference
  • 1

 

 

 

 

 

Organization

FCUL - Faculdade de Ciências da Universidade de Lisboa

Abreu Events - Lisbon Office

For general information about the congress, including registration, please contact us at:
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 (+351) 21 415 6121
 Av. 25 de Abril, nº 2, 2799-556 Linda-a-Velha, Portugal